photo12Το Σχολείο μας, φιλοδοξώντας να αποτελέσει σημείο αναφοράς στη γειτονιά και την ευρύτερη περιοχή, οργανώνει εκδηλώσεις συνδεδεμένες με τη Σχολική Ζωή, όπως Θεατρικές Παραστάσεις με την ευκαιρία εθνικών εορτασμών, Τελικές Παρουσιάσεις Προγραμμάτων που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς, Εκδηλώσεις Υποδοχής των νέων μας μαθητών αλλά και Αποχαιρετισμού των αποφοίτων μας.

Παράλληλα, με τη συνεργασία της Διευθύντριας και του Συλλόγου Διδασκόντων ή και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, οργανώνονται εκδηλώσεις που έρχονται να συνεισφέρουν στην ολοκληρωμένη προσέγγιση του εκπαιδευτικού έργου εντός, αλλά και εκτός πλαισίου. Έτσι προετοιμάζινται και παρουσιάζονται δρώμενα και θεατρικές παραστάσεις αλλά και Συναντήσεις προβληματισμών - Συζητήσεις για θέματα Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας, αλλά και γενικότερου ενδιαφέροντος.

Το 11ο Δημοτικό Σχολείο Παλαιού Φαλήρου "ΕΛΕΝΗ ΓΛΥΚΑΤΖΗ ΑΡΒΕΛΕΡ" δείχνει εξαιρετικά αντανακλαστικά σε γεγονότα όπως ο πόλεμος στην Ουκρανία ή οι σεισμοί στην Τουρκία, όπου πρωτοστάτησε στη συγκέντρωση υλικού για τους πληγέντες σε συνεργασία με τον Δήμο Παλαιού Φαλήρου και τον Ερυθρό Σταυρό.