image 4Το Σχολείο μας θέλοντας να δώσει ευκαιρίες και γνωστικά εργαλεία στους μαθητές του, στη βάση των Προγραμμάτων Σπουδών, συμμετέχει σε καινοτόμες δράσεις εκπονώντας ανά τάξη και τμήμα προγράμματα σχετικά με τη διδακτέα ύλη, τα οποία ωθούν τους μαθητές στην έρευνα, τη συμμετοχική πράξη, την ανακάλυψη, την ανακοίνωση, την εμπέδωση της γνώσης, την έκθεση και δημοσιοποίηση, την ευθύνη και την ικανοποίηση της ατομικής προσπάθειας και της συνεισφοράς στην ομάδα.

Στην παραπάνω κατεύθυνση μπορεί κανείς ν' αναζητήσει στην ιστοσελίδα μας εργασίες εμπνευσμένες από την ύλη των μαθημάτων, αλλά και άλλες όπως τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, τα Προγράμματα eTwinning και την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα, την έκδοση σχολικής εφημερίδας, για να αναφέρουμε μερικά μόνο από τα εξαιρετικά αποτελεσματα της συλλογικής εργασίας των μαθητών μας.

Στην ίδια κατεύθυνση κινούνται και οι Όμιλοι Ρομποτικής που πραγματοποιούνται κάθε Σάββατο και αποτελούν πλέον παράδοση του Σχολείου μας, με σημαντικές διακρίσεις.