image 5Εκπαιδευτικοί και γονείς συνεργάζονται, με στόχο τη διαμόρφωση ενός υγιούς περιβάλλοντος για τη συναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών και φυσικά την κατάκτηση των γνωστικών στόχων.

Η συνεργασία σχολείου και γονέων αποτελεί βασικό παράγοντα για τη θετική επίδοση των μαθητών αλλά και των σχέσεών τους με το σχολείο και τους δασκάλους, της κοινωνικής τους συμπεριφοράς και γενικότερα της κοινωνικο-συναισθηματικής τους ανάπτυξης.

Σ' αυτή τη συνεργασία αποδίδεται από ειδικούς η αύξηση της αποτελεσματικότητας και η αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης, καθώς και  η καλλιέργεια της έννοιας του πολίτη.

Στο 11ο Δημοτικό Σχολείο "ΕΛΕΝΗ ΓΛΥΚΑΤΖΗ ΑΡΒΕΛΕΡ" επιδιώκουμε τη συνεργασία με τους γονείς, ώστε να γίνεται αποδοτικότερο και το δικό μας έργο και φυσικά πιο δημιουργική η παρουσία των μαθητών στην τάξη. Πέρα από τις καθιερωμένες μηνιαίες συναντήσεις - ενημερώσεις των εκπαιδευτικών με τους γονείς αλλά και τις συναντήσεις που πραγματοποιούνται με την ευκαιρία της επίδοσης των Ελέγχων Προόδου, είμαστε πάντα διαθέσιμοι σε τηλεφωνική επικοινωνία, καθώς και σε άλλες προγραμματισμένες συναντήσεις.