Ποδηλατοδρομίες στο Σχολείο

Στο τελευταίο τρίμηνο της χρονιάς οι εκπαιδευτικοί Τσούμας Θανάσης (στην ΣΤ΄ Τάξη) και Παπαϊωαννίδου Ζωή, (στα τμήματα Β1 και Δ1) έφεραν τους μαθητές τους σε επαφή με το ποδήλατο.

Ειδικά οι μαθητές του Β1 και Δ1 εργάστηκαν στο θέμα: « Ποδήλατο». Συγκέντρωσαν πληροφορίες σχετικά με την ωφέλεια του ποδηλάτου για την υγεία του ανθρώπου και την προστασία του φυσικού περιβάλλοντος, καθώς και τους κανόνες ασφαλούς οδήγησης του ποδηλάτου. Ζωγράφισαν τα ανάλογα θέματα τις επιλογής τους και η εργασία τους έγινε ένα «βιβλιαράκι σπιράλ» . Οι μαθητές της Β΄1 κατασκεύασαν και μία μινιατούρα  ποδηλάτου.

Στις 30/5/2019 με την συγκατάθεση της διευθύντριας και των γονέων οι μαθητές και των δύο τάξεων έφεραν στο σχολείο το ποδήλατό τους και ποδηλάτησαν κατά τη διάρκεια της 3ης και 4ης διδακτικής ώρας.