Θεατρική παράσταση «Ο Φεγγαροσκεπαστής»

Μια μέρα πριν αποχαιρετήσουν τα παιδιά τους δασκάλους τους και το σχολείο, τα τμήματα της Α τάξης μας παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση που είχαν ετοιμάσει με τίτλο «ο Φεγγαροσκεπαστής», εμπνευσμένη και διασκευασμένη από το ομώνυμο ποιητικό παραμύθι.

Μέσα από τις αξίες της συνεργασίας, της φιλίας και της αλληλεγγύης διαπιστώσαμε όλοι ότι μπορούμε να κάνουμε θαύματα, όπως αυτό που έγινε στο παραμύθι. Όλοι, ανεξαρτήτως ηλικίας, επαγγέλματος, γνώσεων και εμπειριών, ο καθένας με τον δικό του μοναδικό τρόπο έβαλε το λιθαράκι του για να δημιουργηθεί μια ανθρώπινη σκάλα κι ο νέος Φεγγαροσκεπαστής να διαδεχτεί και να αποδεσμεύσει τον παλιό, ο οποίος είχε κουραστεί.

Στη θεατρική παράσταση συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του Α1 και Α2 τμήματος με τη βοήθεια από τις δασκάλες τους και τους εκπαιδευτικούς της θεατρικής αγωγής, εικαστικών, φυσικής αγωγής, μουσικής κι ειδικής αγωγής. Όλοι μαζί συνεργάστηκαν και το αποτέλεσμα ήταν μοναδικό!