Ένα εργαστήρι κεραμικής στο σχολείο μας

Β΄- Γ΄- Ε΄ ΤΑΞΕΙΣ

Ένα εργαστήρι κεραμικής στο σχολείο μας

Πριν από κάποιες μέρες επισκέφθηκε το σχολείο μας η κεραμίστρια κα Λάζου και οι συνεργάτες της για να μας δείξουν πώς να δουλεύουμε τον πηλό και πώς μπορούμε με αυτόν να φτιάξουμε μάσκες.

Κάτσαμε στα τραπεζάκια μας και αρχίσαμε να πιάνουμε με τα χέρια μας ένα κομμάτι πηλού και να το επεξεργαζόμαστε. Νιώσαμε περίεργα μερικοί, γιατί δεν είχαμε ανάλογη εμπειρία πρωτύτερα. Μας έμαθε πώς να χρησιμοποιούμε το καλούπι κι αφού πάρει το σχήμα που θέλουμε ο πηλός μας να φτιάξουμε τα χαρακτηριστικά της μάσκας μας. Με ένα μικρό ξυλάκι κάναμε τις λεπτομέρειες, αλλά όλη τη δουλειά έγινε με τα χεράκια μας.

Αφού προσθέσαμε μουστάκια, μαλλιά, φρύδια, κοτσιδάκια κι ό,τι άλλο έβαζε η φαντασία μας, ξεκινήσαμε με πινέλα να τη βάφουμε. Ύστερα τις πήγαμε στην τάξη για να τις αφήσουμε να στεγνώσουν και χτες που τις πήραμε στα χέρια μας ήμασταν όλο χαρά. Τι μπορούμε να κάνουμε με τα χέρια μας όμως …