Η Α΄ τάξη πήγε Καραγκιόζη

Η γνωριμία μας με το θέατρο Σκιών και τον Καραγκιόζη

Την Πέμπτη 17/1/2019 εμείς τα Α’τάκια επισκεφθήκαμε με τις δασκάλες μας έναν νέο χώρο που βρίσκεται πολύ κοντά στο σχολείο μας. Χρειάστηκαν μόνο λίγα λεπτά περπάτημα και πολλή προσοχή για να περάσουμε τις ράγες του τραμ μέχρι να φτάσουμε στο θέατρο Σκιών «Φιγούρες και Κούκλες».

Αρχικά, με το που φτάσαμε μας υποδέχτηκαν οι υπεύθυνοι του χώρου και μας οδήγησαν να κάτσουμε σε καρεκλάκια μπροστά από μια σκηνή, που αργότερα μάθαμε ότι λέγεται μπερντές. Στη συνέχεια ξεκίνησε η παράσταση, αφού ακούσαμε κάποιες οδηγίες.

1

Μας καλωσόρισε η φιγούρα του Καραγκιόζη, μας συστήθηκε και μας ενημέρωσε για το τι επρόκειτο να ακολουθήσει. Γνωρίσαμε το Κολλητήρι, τον Μορφονιό, τον Μπάρμπα- Γιώργο, την Αγλαΐα, τη Βεζυροπούλα και ταξιδέψαμε μαζί τους ακούγοντας και τραγουδώντας διάφορα είδη του ελληνικού ρεπερτορίου. Τι ρεμπέτικα, τι νησιώτικα και ταραντέλες, τι τσάμικα και καλαματιανά. Ήταν διασκεδαστικά!

2   3

Αφού τελείωσε η παράσταση χωριστήκαμε σε δύο ομαδούλες. Ξεναγηθήκαμε στον χώρο, μάθαμε πώς φτιάχνονται οι φιγούρες, από τι υλικά και με ποια εργαλεία, ζωγραφίσαμε τη φιγούρα του Καραγκιόζη και είδαμε επιτέλους τι γίνεται πίσω από τον μπερντέ.

4

Εντυπωσιαστήκαμε από τις μεγάλες λάμπες αλλά και από τον τρόπο που ο Καραγκιοζοπαίχτης μπορεί να κάνει τόσες πολλές φωνές και να αλλάζει τόσο γρήγορα τους χαρακτήρες. Μάθαμε κόλπα με το φως και τις σκιές και γυρίσαμε στο σχολείο ενθουσιασμένοι!