AFISA PAGKOSMIA HMERA PAIDIKOU BIBLIOU 2024 33X47 1437x2048Κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν το παιδικό βιβλίο έχει την τιμητική του.

"Διασχίστε τις θάλασσες με τα φτερά της φαντασίας" μας καλεί η συγγραφέας Eiko Kadono από την Ιαπωνία, η οποία έγραψε το φετινό μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.

Το σχολείο μας τίμησε αυτήν την ημέρα δημιουργώντας μια συλλογική αφίσα εμπνευσμένη από αυτή της εικονογράφου Nana Furiya

Στη δράση συμμετείχαν όλες οι τάξεις του σχολείου. Μικροί και μεγάλοι άφησαν το εικαστικό τους αποτύπωμα ζωγραφίζοντας τον αγαπημένο τους ήρωα από παιδικό βιβλίο. Για να δούμε ποιος ήρωας θα κερδίσει σε δημοφιλία;