image 2Το 11ο Δημοτικό Σχολείο Παλαιού Φαλήρου "ΕΛΕΝΗ ΓΛΥΚΑΤΖΗ ΑΡΒΕΛΕΡ" είναι ένα από τα 1.300 περίπου σχολεία σ΄όλη την Ελλάδα με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (Ε.Α.Ε.Π.), όπου πέρα από τα συμβατικά μαθήματα, διδάσκονται η δεύτερη Ξένη Γλώσσα, η Πληροφορική, τα Εικαστικά, η Μουσική και η Θεατρική Αγωγή.

Στο σχολείο λειτουργεί Τμήμα Ένταξης, ενώ δικαιολογείται θέση νοσηλευτή / τριας και ψυχολόγου και κοινωνικού / ής λειτουργού.

Ξεπερνώντας προβλήματα και δυσκολίες, αναποσπαστο κομμάτι της δράσης και της σύγχρονης ζωής, μαθητές και εκπαιδευτικοί επιμένουμε να αποζητούμε υψηλής ποιότητας εκπαίδευση, καλλιεργώντας τις ανθρώπινες αξίες και σεβόμενοι την ανάγκη των παιδιών για περισσότερα χαμόγελο και παιχνίδι.

Στις 9 Μαΐου 2019 ο τίτλος του Σχολείου μας εμπλουτίστηκε με το όνομα της έγκριτου Βυζαντινολόγου και Πρύτανη του Πανεπιστημίου της Σορβόνης, κυρίας Ελένης Γλύκατζη Αρβελέρ, η οποία μας τίμησε με την παρουσία και την αποδοχή της, στη σχετική εκδήλωση ονοματοδοσίας, που οργανώθηκε στον χώρο μας.

Η επιλογή δεν ήταν καθόλου τυχαία, καθώς η ζωή και η δράση της κυρία Αρβελέρ αποτελούν σημεία αναφοράς για τον προσανατολισμό μαθητών κι εκπαιδευτικών στις αξίες της δημοκρατίας, της φιλομάθειας και της αριστείας.