Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου το σχολείο μας θέλοντας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές/τριες στην ιδιαιτερότητα της κώφωσης, την αποδοχή της διαφορετικότητας, την αποφυγή του κοινωνικού αποκλεισμού, την ένταξη του διαφορετικού μέσα στην κοινότητα του σχολείου πραγματοποίησε δράση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Αθλητισμού Κωφών (ΕΟΑΚ) με τίτλο: «Αθλούμαι – Οραματίζομαι και Στοχεύω ψηλά ακούγοντας την ψυχή μου».

Στα πλαίσια της δράσης οι μαθητές/τριες της Δ’, Ε’ και Στ’ τάξης ενημερώθηκαν για την κώφωση και μέσω προβολής power point γνώρισαν το έργο και τις δράσεις της ΕΟΑΚ. Επίσης, παρακολούθησαν ομιλία και συζήτησαν με αθλήτρια καλαθοσφαίρισης της ΕΟΑΚ, ενημερώθηκαν για τις αθλητικές δυνατότητες και επιτυχίες των κωφών αθλητών/τριων. Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης υπήρχε διερμηνέας της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας και έτσι οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή με τη γλώσσα των Κωφών-Βαρήκοων ατόμων.

Σύνθημα της δράσης ήταν: «Η δική μας Φωνή είναι η Δύναμη της Ψυχής και της Θέλησης».

Εικόνα1  Εικόνα2  Εικόνα3