Ο "Θεόφιλος" στο σχολείο μας

Μια ξεχωριστή παράσταση παρακολούθησαν οι μαθητές μας την Παρασκευή 17 Μαρτίου 2023 στο θέατρο του σχολείου. Η παράσταση "Θεόφιλος" σε κείμενο  του Θανάση Σκρουμπέλου και σκηνοθεσία  του Νίκου Βερλέκη με τον καθηλωτικό Θοδωρή Προκοπίου στον ρόλο του Θεόφιλου που μέσα από το δύσκολο είδος του θεατρικού μονόλογου κατάφερε να κάνει τα παιδιά να βιώσουν τη ζωή του, από τα πρώτα του  βήματα στην εφηβεία και το πρώτο του ταξίδι από την Μυτιλήνη στη Σμύρνη για να βρει το δρόμο του, να ακολουθήσουν το όνειρο του για την “ζωγραφιά” που τον έφτασε μέχρι το Βόλο και το Πήλιο.  Την επιθυμία του να πολεμήσει για την πατρίδα, τα οράματά του, τις απορρίψεις, τον χλευασμό και τη φτώχεια. Αλλά και τη χαρά της επιστροφής στη Μυτιλήνη, την  πρώτη αναγνώριση και την δικαίωση που ήρθε μέσα από τα ίδια του τα έργα.