9η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ»

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022 στα πλαίσια του εορτασμού της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και με σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις με στόχο την ανάδειξη της θεμελιώδους σημασίας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ΄ορου ζωής.

Στο σχολείο μας προσεκλήθηκαν και είχαμε τη χαρά να συνεργαστούμε:

 για το άθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης (πινγκ-πονγκ) με τη διακεκριμένη αθλήτρια, προπονήτρια και καθηγήτρια ειδικότητας στο ΤΕΦΑΑ/ΕΚΠΑ κα Διάνα Ζέρδιλα. Αρχικά, έγινε παρουσίαση και επίδειξη του δημοφιλούς αθλήματος σε δύο κύκλους: α) για τους μαθητές των Γ΄, Δ΄ τάξεων και β) για τους μαθητές των Ε΄και ΣΤ΄ τάξεων. Στη συνέχεια οι μαθητές/ριες έπαιξαν πινγκ-πονγκ σύμφωνα με τις οδηγίες που τους δόθηκαν, καθώς το σχολείο μας διαθέτει τρία τραπέζια πινγκ-πονγκ με τον ανάλογο εξοπλισμό

 για το άθλημα του τζούντο με τον διακεκριμένο αθλητή και προπονητή Τζιγκουζίδη Οδυσσέα. Έγινε παρουσίαση του αθλήματος με εντυπωσιακή επίδειξη τεχνικών από αθλητές του κ. Τζιγκουζίδη σε τρεις κύκλους, για όλους τους μαθητές του σχολείου μας.

 για το άθλημα του στίβου άλμα εις τριπλούν με την ασημένια Ολυμπιονίκη 2004 Πηγή Δεβετζή η οποία πρόβαλε video με τη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς, Πανευρωπαϊκούς και Πανελλήνιους αγώνες και συνομίλησε με τους μαθητές/ριες για το Ολυμπιακό Πνεύμα, την αξία της προσπάθειας για την επίτευξη στόχων και απάντησε σε ερωτήσεις που της τέθηκαν από τους μαθητές μας.

Οι μαθητές/ριες όλων των τάξεων (Α’, Β’ Τάξης το πρώτο δίωρο, Β’, Γ’ το δεύτερο δίωρο και Ε’, ΣΤ΄ το τρίτο δίωρο) συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες στον αύλειο χώρο που είχαν οργανώσει οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής. Α. Μέσα στις αίθουσες σε όλες τις διδακτικές ώρες γίνονταν δράσεις από όλους τους εκπαιδευτικούς (δασκάλους και ειδικότητες) που σχετίζονταν με το θέμα : «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ»